Układ wykresów Prosticks

W celu włączeniu wykresu na platformie forex.com należy kliknąć na przycisk „charting”. Po tym działaniu wyświetli nam się wykres z funkcjonalnościami do ustawienia (do ustawienia pary walutowe, interwał, przedział czasowy odczytów, wybierzesz rodzaj wykresu, dodaj wskaźniki analizy technicznej i ustaw parametry wskaźników analizy technicznej).

W zależności od wybranej platformy, możemy mieć do czynienie z bardziej rozbudowaną lub skromniejszą funkcjonalnością. Niezależne jednak od wybranego rodzaju, ich głównym zadaniem będzie wyświetlanie zmian kursów walutowych.

Typy wykresów
Gdy zastanawiamy się, jaki wykres wybrać: liniowy, słupkowy czy też świecowy, warto uświadomić sobie, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który będzie najlepszy. Należy kierować się swoją wyobraźnią i decydować się na ten, który swoją formą najbardziej do nas przemawia.

Oprócz trzech podstawowych typów, korzystając z wykresów Prosticks, mamy dostęp do bardziej oryginalnych ich form, autorskich wersji. Jeśli właśnie one będą dla nas najwygodniejsze, nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać właśnie z nich.

  • Wykres liniowy – najprostszy typ wykresu, który można wywołać poprzez ustawienie na wykresie funkcji na „linie”. Pokazuje on zarówno ceny otwarcia jak zamknięcia w wybranym okresie czasowym. Wartości te zaznaczone są w formie kropek. Należy zauważyć jednak, że cena zamknięcia jednej minuty jest ceną otwarcia dla kolejnej. W ten sposób logicznie zachowuje ciągłość. Największa zaleta tego typu wykresu to jego prostota, przejrzystość, łatwość odczytywania.
  • Wykres świecowy – równie popularny jak wykres liniowy. Podstawowa zaleta to możliwość przekazywania wielu danych, jednak w prosty sposób. Ciekawą formą przedstawianą na wykresie jest świeca, która uwzględnia wiele wartości: Open, Close, Low, High. Można dzięki niej ustalić również kierunek zmian kursu w danym przedziale czasowym.
  • Jeśli na wykresie znajduje się biała świeca, oznacza ona świecę wznoszącą, czyli, że podczas tej jednostki czasowej kurs wznosił się. Jeśli świeca jest czarna, oznacza ona, że podczas wybranego dla niej okresu czasu cena spadała. Natomiast tak zwana świeca Doji oznacza, że cena po kilku fluktuacjach pozostawała na tym samym poziomie. Wykresy te uwzględniają również maksimum i minimum, czyli wartości, jakie osiągnęły kursy w danym odcinku czasowym. Mimo że wykresy zostały sprowadzone z Japonii z już opracowanymi punktami odniesienia, dzisiaj powstaje wiele nowych kompilacji ich dotyczących.
  • Wykresy słupkowe – w swojej formie są podobne do wykresów świecowych. Wywołujemy je na wykresie, ustawiając opcję „bar”. Podobnie jak w przypadku świec słupki dotyczą jednego odcinka czasowego. Wykresy te są bardziej szczegółowe niż liniowe, uwzględniają bowiem większe wahania cen niż uwzględnione wartości na wykresach liniowych.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

You may also like...